Průser projekt

Možná jste to už někdy taky zažili. Vezmete zakázku, na které víte, že nevyděláte nic, ale pomůžete tím někomu (dobrému zákazníkovi, kamarádovi, známému…), ale pak se to zvrhne a vy na tom proděláte plínky. Tak přesně to se stalo mně.

Jednou v létě se mi ozvala moje dobrá kamarádka s prosbou o záchranu. Podniká a o IT se ji staral bývalý přítel, který ale začal dělat problémy a hrozilo riziko, že ji jednoho dne kompletně odstřihne nebo smaže databáze, web, maily, prostě všechno, na čem měla podnikání postavené. Zavolala přesně v době, kdy jsem trávil v práci 17 hodin denně a řešil kromě jiného rozjezd dvou nových firem. Nakonec jsme se dohodli, že ji pomůžeme.

Kapacity jsme na to neměli, tak jsem nabral nového programátora, pověřil vedením projektu a občasným vývojem jednoho našeho vývojáře (proč kvůli takovému drobnému projektu se silným tlakem na cenu využívat projekťáka, že?), nastínil, jaký bude postup, probrali jsme spolu zadání a nějaké základní věci a víc jsem se o to nestaral. Byl to přeci jen „malý web“. Jenže z malého (špatně odhadnutého) projektíku se stal macek s cca 1000 člověkohodinami a začaly problémy.

Po 2 měsících jsem zjistil, že kamarádka po odsouhlasení zevrubného zadání a přibližného odhadu pracnosti (ceny) prakticky v každé komunikaci přidala nějakou drobnost, která „je přeci jasně součástí zadání“ a kluci to ochotně řešili bez ohledu na termíny a cenu. Takové ty drobnosti typu pole navíc, místo hodnoty číselník apod. Druhé zjištění bylo, že kvůli posunutí termínů začíná mít problémy i ona se svými partnery a zákazníky, kteří už chtěli mít nový systém místo toho původního téměř nefunkčního a nyní i bez aktuálních dat. Vřítili jsme se do pekelného průs-švihu.

Jaký byl výsledek? Celý projekt mě stál přes 80 000 Kč, které jsem prodělal, posunuli se nám ostatní projekty, kamarádka je 1) naštvaná, protože musí řešit spoustu problémů se svými zákazníky, 2) naštvaná, protože cena projektu se i tak zvýšila na částku, se kterou původně nepočítala.

Školácká chyba a hlavně drahé vyškolení. Vidíte tam těch chyb, které jsem udělal?

  • Alda

    No zakázky pro kamarady jsou skoro vždy nevdecna práce….

  • Eugen Jr. O.

    Víš, že to nemáš dělat. Tvoje zadnice cítí, že to špatně skončí. Když se proběhneš, mozek ti řekne nedělej to.
    Tyto ale přesto děláš, protože přeci nebudeš arogant a pomůžeš. :D